Často kladené otázky
Nejdůležitější je vědět, že GGWCup je amatérský ženský fotbalový turnaj, kde hraje 5 na 5 hráček. Vítězem se stává tým, který dokáže nejlépe zkombinovat sportovní um s kreativním aktivismem.
Fotbalové otázky
Může brankářka opustit prostor brány?
Ano, je však na uvážení brankářky, jak moc se bude pohybovat po hřišti. Brankářka má dovoleno chytat míč do ruky pouze v pokutovém území. Je na rozhodnutí rozhodčího, co lze považovat za nepřiměřené držení míče.
Co se stane, když se míč dostane za hranice hřiště?
Pokud hráčka jednoho týmu kopne míč mimo hřiště, druhý tým získává míč a může rozehrávat. Rozehrává se vždy kopem, nikoliv hodem. Z rozehrávky je zakázáno kopat přímo na bránu.
Kopou se na turnaji penalty?
Ano, penalty jsou součástí hry. Kopají se „americkým“ způsobem, kdy se hráčka pohybuje s míčem z poloviny hřiště směrem k brance a snaží se skórovat. V případě, že semifinále či finále skončí nerozhodně, přichází na řadu penaltový rozstřel.
Lze na turnaji udělit žlutou nebo červenou kartu?
Ne, žluté ani červené karty se v tomto turnaji neudělují.
Jak bude vypadat hřiště? Může míč opustit hřiště?
Hřiště má velikost 20x13m a je ohraničeno mantinely a bezpečnostní sítí. Povrch hřiště tvoří umělá tráva. Hráčky mohou využívat mantinely k přihrávkám jako je tomu ve futsalu.
Jak dlouhá je jedna hra a kolik her bude tým hrát?
Každá hra trvá 5-6 minut a každý tým si zahraje nejméně 3 zápasy.
Je povoleno hrát ve fotbalových kopačkách nebo je doporučena jiná obuv?
Doporučeny jsou sportovní tenisky. Povoleny jsou i fotbalové boty, nikoliv však s kovovými špunty, které by mohly způsobit zranění ostatních hráček.
V jakém oblečení je doporučeno hrát?
Je na uvážení každého týmu, jaké dresy a doplňky zvolí pro hru. Doporučujeme použít štrupny (fotbalové chrániče nohou), aby hráčky předešly bolestivým kopancům. Zároveň doporučujeme gólmankám obléci dlouhé kalhoty, aby si od trávy neodřely kůži. Zakázány jsou doplňky, které by mohly jakýmkoliv způsobem ohrozit ostatní hráčky.
Jak často lze střídat hráčky na hřišti?
Každý tým může střídat hráčky bez omezení. Hraje se 5 na 5 se 2-3 náhradnicemi. Vždy se ujistěte, že při střídání nedojde k převýšení povoleného počtu hráček na hřišti.
Náš tým je složen z amatérských hráček a nikdy nehrál žádný zápas. Jak to bude vypadat, když budeme hrát proti zkušenému týmu? Jak se můžeme ujistit, že náš tým bude schopen hrát?
Některé týmy mají zkušenost s fotbalem, některé ne. To je součástí turnaje a týmy s tím musí počítat. Proto body za hru tvoří jen ¼ všech rozdaných bodů. Viz bodový systém hodnocení. Bodový systém GGWCup.
Může být trenérka i hráčkou? Nebo musí trenér/ka zůstat mimo hru?
Každý tým se skládá z 5-8 hráček. Jednou z těchto hráček může být i trenérka. Trenérky tedy mají povoleno hrát, pokud jsou zároveň součástí týmu. Trenérem týmu může být I muž, ale nesmí se aktivně zapojit do hry.
Co se stane, pokud se během hry někdo zraní?
Na místě bude k dispozici lékař, který je připraven zasáhnout. Doporučujeme však všem hráčkám mít zdravotní pojištění, jelikož pojištění pořadatele se nevztahuje na hráčky.
Kdo může hrát na GGWCup?
Ženy, kterým je 18 let a více.
Tým složený z 5 až 8 žen.
Tým může reprezentovat neziskovou organizaci, firmu, město, anebo prostě jen své hráčky.
K registraci si každý tým musí vybrat jeden ze 17 Cílů udržitelného rozvoje, který bude aktivně podporovat.
Vítěz se kvalifikuje do světového finále v New Yorku, které se odehraje u příležitosti Valného shromáždění OSN.
Bodový systém GGWCup
Abychom změnili svět, změnili jsme pravidla. Do hry je totiž potřeba vložit víc než jen sportovního ducha. A nejde jen o skóre. Panel rozhodčích vždy týmům udělí body ve čtyřech různých bodových kategoriích: Aktivity, Fanoušci, Styl, Fotbalové skóre. Podrobné informace o bodovém sytému turnaje naleznete zde.
Co jsou Cíle udržitelného rozvoje?
V září 2015 se světový lídři zavázali k naplnění Cílů udržitelného rozoje do roku 2030. Součástí těchto cílů jsou i tři velká témata – konec chudoby, boj s klimatickou změnou, rovnost mužů a žen.
Tyto globální cíle lze nazývat jakýmsi úkolníčkem pro celý svět:
Globální cíle shrnují světové výzvy. Týkají se každého z nás. Ať už žijete v New Yorku, Nairobi nebo v Praze.
Každý cíl se skládá z několika podcílů a plánu, jak jich dosáhnout.
Všechny cíle jsou považovány za stejně důležité a na žádný by se nemělo zapomínat.
Globální cíle jsou vzájemně propojené. Například přístup k elektřině umožní dětem studovat i za tmy (SDG 4). Pokud bude elektřina pocházet z udržitelného zdroje, jako jsou solární panely (SDG 7), tak to pomůže i při ochraně klimatu (SDG 13) a zajistí udržitelný rozvoj regionu (SDG 11).
Abychom dosáhli SDGs do roku 2030, musíme všichni spolupracovat a převzít zodpovědnost za své činy. Každá drobná změna se počítá. Musíme však začít konat.
Právě mladá budoucí generace bude nejvíce ovlivněna tím, zda se Cílů podaří dosáhnout, či ne.